Kedves Érdeklődők!
Szücs András vagyok, a Shindo Sportegyesület önvédelmi instruktora.
Mint bizonyára értesültek róla, megújult helyszínen, a Klarissza-ház Fő út felőli részén folytatjuk tovább tevékenységünket, immár saját termünkben.
Néhány szóban szeretném megosztani Önökkel a gondolataimat arról, hogy -életkortól, nemtől függetlenül- minden ember miért fordítson figyelmet arra a legelemibb dologra, hogy egy esetleges konfliktus helyzetben miként tudja saját -vagy más- testi épségét megóvni.
Sajnos a világ megváltozott.
Több olyan kihívás is les ránk a mindennapokban, melyet néhány évvel, évtizeddel ezelőttig nem is ismertünk, vagy legalábbis nem tartoztak a hétköznapok alapproblémai közé.
Gondolok itt például az iskolán belüli erőszakos cselekményekre, utcai rablásokra-támadásokra, de ide sorolhatjuk akár a „verbális erőszakot” is.
Félreértés ne essék, mindig is létezett bűnözés, erőszak, azonban a módszerek igenis megváltoztak... és sajnos egyre kifinomultabbak lettek a szó negatív értelmében.
Adódhat olyan helyzet, amikor nincs segítség, és az ember kizárólag csak magára számíthat.
Épp ezért egy alapvető önvédelmi tudással rendelkezni manapság -véleményem szerint-szinte elengedhetetlen.
Három évvel ezelőtt fogalmazódott meg bennem a gondolat, hogy -katonai és küzdősportban szerzett tapasztalataimra támaszkodva- egy olyan önvédelmi rendszert dolgozzak ki, mely a valós helyzetekhez a lehető legközelebb álló szituációkat figyelembe véve, és ezeket szimulálva, próbáljam meg felkészíteni az embereket egy esetleges támadási szituáció megfelelő kezelésére, elhárítására.
Az egyesület karate mestereivel konzultálva került kidolgozásra a képzés fizikai edzésmódszere, és részben a technikai oldala is, mely például a Wado-Ryu karate stílus elemeiből is sokat tartalmaz, elsősorban a kitérési, elmozgási technikákat.
A specifikus önvédelmi fogásokat a honvédségnél és önvédelmi képzések alatt szerzett tapasztalataim alapján állítottam össze, de lényegesen leegyszerűsítve adom át azokat, hogy a legkönnyebben megtanulható legyen, így a leghatékonyabb elemek kerültek bele a képzési tematikába.
Ebből az összefonódásból született a Senchi-önvédelmi módszer, mely szabad fordításban előrelátást, előregondolkodást jelent.
Én azt vallom, hogy bármilyen technika elsajátítható megfelelő, kitartó gyakorlással, de ha nincs mögötte valós fizikai erő, önmagában csak a fogások, hárítások puszta technikai ismerete nem elegendő. Ezért, nagy szerepet kap a kemény fizikai képzés is.
A módszer létrehozásakor igyekezetünk arra törekedni, hogy nők és férfiak esetében is ugyanolyan hatékonysággal alkalmazhatóak legyenek a különböző technikai elemek.
A kezdeményezés nem egyedi, napjainkban már sok önvédelmi módszer – stílus tanulható, amik alapjaikban nem is különböznek sokban egymástól.
Személy szerint én támogatom az összes önvédelmi módszert, mert a céljaink közösek: felvértezni a tanítványokat megfelelő tudással saját testi épségük megóvása érdekében!
Ami -talán- megkülönbözteti a Senchi-t a többi módszertől, az, hogy elsősorban a magabiztosságra épít, és arra, hogy ha bízunk Önmagunkban, akkor még a konfliktushelyzet kialakulása előtt pusztán a fellépésünkkel, határozottságunkkal, a tudásunkba és Önmagunkba vetett hitünkkel, elkerülhetjük a valódi fizikai konfrontációt.
Mert a cél nem a harc, hanem annak elkerülése…, a harc csak a legvégső megoldás lehet!
Ezért is lett a szimbólumunk a Bika, mely a csillagjegyek között talán a legkitartóbb, de egyben a legmegfontoltabb is. Azonban ha feldühítik, vagy sarokba szorítják..., nos, akkor megmutatja, hogy mire is képes.
Remélem, rövid kis írásom felkeltette érdeklődésüket, és azok, akikben már megfogalmazódott a gondolata annak, hogy -akár csak a fizikai mozgás öröme végett is- valamilyen küzdő- vagy önvédelmi mozgásforma után nézzen, ne habozzon tovább, hanem csatlakozzon a csapatunkhoz, hogy új élményeket, ismereteket szerezzen!
Köszönöm megtisztelő figyelmüket, tisztelettel:
Szücs András
Önvédelmi Instruktor